თსუ-ის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლა (ISET) აქვეყნებს ინფორმაციას, დაანონსებული რეფორმით როგორ მცირდება სტუდენტების კვოტები უშუალოდ მათთან მიმართებაში. ISET აცხადებს, რომ: ეკონომიკის ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამას მისაღები სტუდენტების კვოტა შეუმცირდა 40%-ით (165-დან 100-მდე), მიუხედავად იმისა, რომ ISET: ერთადერთი საერთაშორისო აკრედიტაციის (FIBAA) მქონე ეკონომიკის საბაკალავრო პროგრამაა ქვეყანაში; ერთადერთია (ეკონომიკაში), რომელსაც ორმაგი დიპლომის პროგრამა აქვს ევროპულ უნივერსიტეტთან; 6 წელია ყველაზე […] The post როგორ შემცირდა სტუდენტების კვოტები ISET-ში appeared first on Netgazeti.
February 13, 2026 at 1:56 PM
„თეგეტა“ აზერბაიჯანის სამელიორაციო სისტემების მოდერნიზებისთვის – მეზობელ სახელმწიფოს ჰოლდინგმა JCB-ს ტექნიკა მიაწოდა
ინვესტიციის მოცულობა 10 მლნ დოლარს აჭარბებს „თეგეტა მოტორს ბაქომ“ და Tegeta Construction Equipment-მა, რომელიც ბრიტანული ბრენდის JCB-ს რეგიონული წარმომადგენელია, აზერბაიჯანი მსოფლიო მწარმოებლის ტექნიკით მოამარაგეს. ორ სახელმწიფო ტენდერში გამარჯვების შედეგად ქვეყანაში 100 ერთეული სპეციალური დანიშნულების ტექნიკა შევიდა. პროექტის საინვესტიციო მოცულობა 10 მილიონ აშშ დოლარს სცდება, რაც მას რეგიონში ერთ-ერთ ყველაზე მსხვილ გარიგებად აქცევს. უმაღლესი ხარისხის ექსკავატორ-დამტვირთველები […] The post „თეგეტა“ აზერბაიჯანის სამელიორაციო სისტემების მოდერნიზებისთვის – მეზობელ სახელმწიფოს ჰოლდინგმა JCB-ს ტექნიკა მიაწოდა appeared first on Netgazeti.
4 ოქტომბრის საქმეზე ბრალდებულების ნაწილს პროკურატურა საპროცესო შეთანხმების გაფორმებას სთავაზობს
სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყებიდან თითქმის 5 თვის შემდეგ, პროკურატურა 4 ოქტომბრის საქმეზე ბრალდებულ პირებთან საპროცესო შეთანხმების გაფორმების შესაძლებლობაზე ალაპარაკდა. ჯერ კიდევ 19 დეკემბერს პროკურორმა როინ ხინთიბიძემ გვითხრა, რომ ნებისმიერი ბრალდებულის მიმართ იმსჯელებდნენ საპროცესო შეთანხმების თაობაზე, თუკი ის კანონმდებლობის შესაბამისად, „ჩადენილ ქმედებას აღიარებდა და მტკიცებულებებს მიიჩნევდა უდავოდ, თავს ცნობდა სრულად დამნაშავედ“ და შესაბამისი მიმართვითა და განცხადებით […] The post 4 ოქტომბრის საქმეზე ბრალდებულების ნაწილს პროკურატურა საპროცესო შეთანხმების გაფორმებას სთავაზობს appeared first on Netgazeti.
“გზის გადაკეტვის” საბაბით კიდევ ერთ მოქალაქეს ემუქრება სისხლის სამართლებრივი დევნა
პროევროპულ აქციაზე, “გზის გადაკეტვის” საბაბით პატიმრობა ემუქრება კიდევ ერთ მოქალაქეს, პედაგოგ სოფიო როინიშვილს. დაახლოებით ერთი თვის წინ, იმავე საფუძვლით, როინიშვილი ერთხელ უკვე ცნეს სამართალდამრღვევად – 24-დან 28 იანვრამდე პერიოდი გურჯაანის იზოლატორში გაატარა. “ქართული ოცნების” დამტკიცებული საკანონმდებლო ცვლილებებით, შეკრებისა და მანიფესტაციის შესახებ კანონის მეორედ დარღვევამ უნდა გამოიწვიოს სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა. შესაბამისად, ადმინისტრაციული პატიმრობის შემდეგ, როინიშვილისთვის შედგენილი […] The post “გზის გადაკეტვის” საბაბით კიდევ ერთ მოქალაქეს ემუქრება სისხლის სამართლებრივი დევნა appeared first on Netgazeti.
“საქართველოს რკინიგზა” აცხადებს, რომ აფხაზეთის გავლით თბილისი მიმოსვლას არ განიხილავს
“საქართველოს რკინიგზა” აფხაზეთის გავლით შესაძლო სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის შესაძლებლობაზე რუსული მხარის ინფორმაციის საპასუხოდ განცხადებას ავრცელებს. “მედიასაშუალებებში გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით, რომლის მიხედვით, რუსული მხარე საქართველოსთან აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის შესაძლებლობას განიხილავს, განვმარტავთ, რომ „საქართველოს რკინიგზაში“ რუსეთსა და საქართველოს შორის სარკინიგზო მიმოსვლის განახლებაზე საუბარი არ არის. შესაბამისად, ჩვენთვის აბსოლუტურად გაუგებარია, რატომ დადგა ეს საკითხი დღის წესრიგში”, […] The post “საქართველოს რკინიგზა” აცხადებს, რომ აფხაზეთის გავლით თბილისი მიმოსვლას არ განიხილავს appeared first on Netgazeti.
რომელი უნივერსიტეტი რამდენ სტუდენტს (არ) დაკარგავს „ოცნების“ რეფორმით
განათლების ექსპერტები, შალვა ტაბატაძე და ქეთევან ჩაჩხიანი საუნივერსიტეტო პროგრამების ახალი კვოტების 2025 წლის საბაკალავრო პროგრამებთან შედარებით ანალიზს აქვეყნებენ. ანალიზმა აჩვენა, რომ 2025-2026 წელთან შედარებით სახელმწიფო უნივერსიტეტებში საბაკალავრო პროგრამებზე მისაღები სტუდენტების რაოდენობა 3,000 ადგილითაა შემცირებული. ყველაზე მეტ სტუდენტს კი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი დაკარგავს. ახალი კვოტებით, 2025-2026 წელთან შედარებით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში მისაღები სტუდენტების რაოდენობა 92%-ით შემცირდა. […] The post რომელი უნივერსიტეტი რამდენ სტუდენტს (არ) დაკარგავს „ოცნების“ რეფორმით appeared first on Netgazeti.